Slavonice 2010
Napsal(a) Yetti dne 11.12.2009, rubrika Archiv, přečteno 2383x
Srdečně zveme na třetí ročník turnaje ve Slavonicích. Pozvánky v různých jazycích najdete pod odkazy níže. Tato stránka bude postupně aktualizována o nejnovější informace.

We invite all players to 3rd Slavonice Cup. Invitations in various languages may be found under links below. This web page will be continuously updated with latest information.


Pozvánka v češtině

Invitation in English

Zaproszenie w języku polskim

Einladung auf Deutsch

Invitation en français

Priglashenie na russkom


Dřívější ročníky / Slavonice Cup before.

Slavonice 2008

Slavonice 2009

Review of Slavonice 2009 by Janis Maurins


Přihlášená družstva / Signed-up teams.

Acol(CZ) - Eva Bahníková, Petr Bahník, Pavlína Svobodová, Ota Svoboda
SLEM(CZ) - Jana Erdeová, Zbyněk Lauer, Jiří Mašek, Luboš Spálovský
Roky(A/HR) - Arno Lindermann, Pavo Marinkovič, Martin Rokyta, Peter Zelnik
Chaos(CZ) - Martin Dostál, Jan Hlaváč, Anna Kálalová, Přemysl Posledník
Kwidzyn(CZ/PL) - Eva Fořtová, Tomáš Fořt, Anna Gutowska, Janusz Świder
Mi&Mo(BY) - Olga Byckievich, Igor Byckievich,?
Irina(BY) - Irina Azarova, Viktor Lipnicki, Alexander Prokopenko, Sergej Romanovič
Myš(CZ) - Iva Justová, Jan Lusk, Zdeněk Roubal, Viktor Šanc
Řáholec(CZ) - Věra Čechová, Michal Humpál, Monika Kyptová, Vašek Kypta
Statix(RO) - Ovidiu Agache, Costel Stroe, Vasile Donosa, Daniel Gheorghe
STS Chvojkovice(CZ) - Jiří Kopřiva, Jan Pivnička, Pavlína Vajdová, David Vozábal
1Q3J(H) - Klara Makara, Gabor Petravich, Gabor Mirk, Jozsef Kocsis
BridgeBaseOffline(CZ/PL) - Piotr Bielecki, Soňa Hájková, Jarda Hájek, Kristýna Schulzová
PPN(CZ) - Ondřej Bahník, Lukáš Barnet, Jan Novotný, Miloslav Pojman
MIKI(CZ) - Jaroslav Holý, Diana Krásová, Zdeněk Laštovička, Vladimír Nulíček, Věra Schulzová
16.(CZ/SK) - Helena Berglová, Josef Karhan, Karol Rezek,...


Zatím samostatně přihlášené páry / So far single pairs


Zatím samostatně přihlášení hráči / So far single players


Do 20.4. budu tvořit týmy jen pokud k tomu dostanu instrukce. Po 20.4. volné páry a hráče sestavím do družstev tak, jak se mi bude zdát nejvhodnější.

Until April 20 I will only team up players when instructed. After this deadline, I will create teams from the outstanding pairs/players on best effort basis.


Doplňující informace o ubytování.

V Besídce je toho času 8 pokojů a 3 cenové kategorie. 2 nejdražší pokoje jsou Vávra a Boháč. Standardní cena je pro 5 pokojů, pokoj Korýs je ještě levnější. Všechny pokoje mohou být prodány jako jednolůžkové. Všechny informace jsou na stránkách hotelu. Cena ubytování pro turnaj se odvíjí od ceny na webu, cena na pozvánce platí jen pro nejdražší 2 pokoje.

V Arkádě se nerozlišuje velikost pokoje, platí se 400 Kč za osobu a noc. K dispozici je 19 pokojů, z toho 6 jednolůžkových, 2 dvoulůžkové s oddělenými lůžky, 3 dvoulůžkové s bezbariérovým přístupem a 8 klasických dvoulůžkových pokojů.

Additional information to accomodation

In Besídka there's 8 rooms and 3 price categories. The 2 most expensive rooms are Vávra and Boháč. Standard price counts for 5 rooms, room named Korýs is even cheaper. All the rooms may be occupied by a single person. All the information is on the hotel website. Price for the tournament depends on the room you choose. The price listed is for the most expensive rooms.

In Arkáda size of the room doesn't matter, price is per person and night. There are 19 rooms, among them 6 singles, 2 twins, 3 doubles with barrierless access and 8 doubles.

Společná přeprava / Group transport

Plánujeme zorganizovat společnou cestu vlakem z Prahy, pokud chcete jet s námi, přihlašte se prosím. Cena závisí od počtu osob (orientačně 180 Kč) a platit se bude ve vlaku. V případě zpoždění vlaku posuneme začátek turnaje.

We plan to organize common train transport from Prague. If you wish to join, please sign up with the organizers. Fare depends on the number of people (around CZK 180) and will be collected on the train. If the train is late, we will move the tournament opening.

Jízdní řád / Timetable :

Praha hl.n. 14:00 R683 -> Havlíčkův Brod 16:00
Havlíčkův Brod 16:05 Os8365 -> Kostelec u Jihlavy 17:05
Kostelec u Jihlavy 17:11 Os28323 -> Slavonice 18:48

Přípojné vlaky na sebe čekají. Autobusové spojení, rovněž se 2 přestupy, je možné (bez slev pro skupiny), viz IDOS.

Connecting trains wait in case of delay. Bus transit, as well with 2 changes, is available with neither guarantee nor group discount. See National timetables.

How to get to Czech republic

Air connection is recomended to Prague, though Brno and Vienna are closer to Slavonice. The reason is, that there's the common group transport listed above, which you may take advantage of. You may come earlier, spend a day or two in Prague and then join us for the train ride.

The organizers may be capable of organizing your complete trip including sightseeing in Prague. Just ask and we'll see what we can do.

Here a few links to the cheap airlines flying to Prague:

WizzAir Hungarian lowcost airline, which has a base in Prague. Around 12 destinations.

Ryanair Notorious Irish lowcost, a few destinations, sometime overlapping with wizzair.

EasyJet British destinations plus a few continental.

SmartWings Prague-based mid-cost airline powered by charter TravelService.

Prague airport is operated by over 40 airlines excluding charters. Too get a full listing, please visit Prague Airport website.

By a day train, Prague can be reached easily from Dresden, Leipzig or Berlin. Nurenburg is connected by an expres bus operated by DB and Czech railways.

From the south, we recommend to connect via Ceske Budejovice, night train from Zurich, Innsbruck and Salzburg arrives around 8am. Ask us for more information.

From Poland, there's a Warsaw/Krakow-Prague daily overinght. After arriving in the morning and a walk in Prague, you may proceed with the common group train.

From western Poland, there's a possibility to take an overnight train to Wroclaw and then to connect to the train to Pardubice via Klodzko. It's slow, but may be pretty cheap.

From eastern Slovakia, there are more than 4 overnight trains to Prague. A recommended option is though taking a direct sleeper to Brno, change to a bus to Telc and after some sightseeing take one of the slow trains to Slavonice.
Bez komentářů